Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Jinekomasti

Jinekomasti Nedir?

Jinekomasti, erkeklerde olan meme dokusunun genişlemesi ve şişmesi durumuna denir. Bir tane ya da iki meme de görülebilen durum erkeklerde testesteron seviyelerinin yüksekliğinden kaynaklanmaktadır. Elle kontrol edildiğinde ele gelebilen ve meme dokusunun içinde yumru şeklinde hareket edebilen bir yapıya sahiptir.

Jinekomastinin Nedenleri Nelerdir?

Östrojen ve testeteron hormonları kadında da erkeklerde bulunmaktadır. Belirli seviyelerde olması gereken hormonların erkeklerde farklı nedenlerden dolayı yükselmesi sonucu meydana gelen bir durumdur. Östrojen ve testeron seviyelerinin yükselmesi sonucu meydana gelen jinekomasti erkeklerde meme dokusunda değişimler yaşanmasına, şişmesine ve genişlemesine neden olmaktadır.

Kimler Jinekomasti Riski Altındadır?

Her erkek için doğumdan sonraki süreçlerde memelerinde farklılıklar meydana gelebilir ve bu durumlar geçicidir. En çok 50-80 yaşları arasında meme dokularındaki farklılık fazlalaşır ve en yüksek noktaya kadar çıkar.

Jinekomastiye neden olabilecek birçok faktör varken en yaygın olanları şişmanlık, yanlış beslenme, karaciğer hastalıkları, böbrek yetmezliği ve sürekli kullanılan ilaçların bir kısmı olarak sayılabilir. Ergen olan kişiler ve yaşlı kesim en riskli kişiler arasındadır.

Jinekomastinin Belirtileri Nelerdir?

Belirtileri oldukça stabil olan rahatsızlığın en sık görülen belirtisi şişliktir. Jinekomasti olan kişilerin karşılaştığı diğer belirtiler memelerde görülen ağrı, hassasiyet, birinden ya da ikisinden meme uçlarından sıvı gelmesidir. Bu belirtilerden bir ya da birkaçı görülmesi halinde mutlaka uzman hekime muayene olmakta erken tedavi anlamında fayda olacaktır.

Jinekomasti Nasıl Teşhis Edilir?

Öncelikle uzman bir hekim kontrolünde rahatsızlık için teşhis önem taşır. Teşhis için memelerin elle muayenesi önem taşır. Eğer rahatsızlık teşhis ediliyorsa hastada meme arkasında ceviz büyüklüğünde kitle ele gelebiliyor olmasıdır.

Tüm muayene bulguları için usg yapılarak doğrulanması tedavinin seyri açısından önem taşır ve doğru teşhis için oldukça faydalı bir işlem olarak her uzman hekimin kullandığı en sağlıklı teşhis yoludur.

Jinekomastide Tedavi Seçenekleri Nelerdir?

Meydana gelen rahatsızlık için tedavi seçenekleri genellikle rahatsızlığın tipine göre belirlenmelidir. Endokrinoloji uzmanı tedavinin gidişini ve sürecin nasıl ilerlemesi gerektiğini rahatsızlık belirtilerini göz önünde bulundurarak yapılan tahliller ve tetkiklerle belirleyecektir. Medikal tedaviler ya da cerrahi tedaviler uygulanabilir. İki hafta içerisinde etkisini gösteren ilaç çözüm olmadığı takdirde cerrahi tedaviye geçilmesi uygun bir tedavi yöntemidir.

Jinekomasti Ameliyatı

Cerrahi yapılan müdahale en etkili olan tedavi seçeneğidir. Cerrahi yapılacak olan müdahalenin şeklini meme dokusunun büyüklüğü ve alınacak olan deri fazlası değerlendirildikten sonra belirlenecek ve cerrahi müdahale bu sürece uygun olarak yapılacaktır.

Jinekomasti Ameliyatı Sonrası

Cerrahi yapılan müdahaleler genel anestezi ya da hastanın durumuna bağlı olarak lokal olarak yapılmaktadır. Lokal yapılan müdahalelerde aynı gün taburcu edilirken genel anestezi altında olan operasyonlarda gözlem amaçlı bir gece hastanede kalınması gerekebilir.

Ödem ve şişlik oluşması normal olup kas ağrılarının meydana gelmesi beklenen bir durumdur. Operasyon sonrası 3 gün dinlenmek ve 3. Gün sonunda gündelik yaşama dönmek operasyon sonrasının konforlu geçmesini sağlamaktadır.

Jinekomasti Korsesi

Korse operasyon sonrası kullanılması gereken medikal bir üründür. Ameliyat olan kişi operasyondan hemen sonra giymeli ve uzman hekimin tavsiye ettiği süre boyunca düzenli kullanması gereklidir. Bu süre yaklaşık 6 haftadır.

Meme dokusunda meydana gelen şişlik ve büyüme sorunlarının birçok nedeni bulunmaktadır. Başta nedenler arasında hormonların seviyeleri gelmektedir. Hormonal sorunların yanında şişmanlık ve düzensiz beslenme gibi kalitesiz olan yaşam koşulları da rahatsızlık nedenleri arasında sayılabilir.

Jinekomasti Ameliyatsız Geçer mi?

Ameliyat en etkili ve kesin çözüm olsa da ameliyatsız çözüm üretilebilir. Jinekomasti için teşhislerin önemi tedavi şeklini belirlerken aynı zamanda sürecin yönetimi açısından önemlidir. Ameliyatsız olan tedavi de ilaçlarla çözüm üretilmiş ve en sık kullanılan ilaç tamoksifen ilacıdır. Jinekomasti fiyatları içinde tedavi şekli önem taşır. Ameliyat ya da ilaçla tedavi olunması halinde jinekomasti fiyatları farklı olacaktır. Diğerlerinin yanı sıra Microgaming, IGT, NetEnt, Play’n Go ve Yggdrasil, en iyi kumarhane slotları için tanınmış yazılım üreticileridir.

Jinekomasti Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Kişiler elle yaptıkları meme muayenesinde farklılık hissettikten sonra kolaylıkla rahatsızlığın belirtilerini hissedebilirler. Jinekomasti olup olmadığını kişi belirtilerden sonra anlar ve en sık görülen belirtiler şişlik, ağrı ve hassasiyet ayrıca sıvı gelmesi durumudur.

Jinekomasti İlerler mi?

Meydana gelen rahatsızlık hastanın tedavi olmaması ve tetikleyen etkenlerden uzak durmaması halinde ilerleme gösteren bir yapısı vardır.

Yalancı Jinekomasti Nedir?

Yalancı olarak bilinen halk arasında meme büyümesi durumu memenin büyümesi değil de meme içerisinde yer alan yağ dokusunun büyümesi şeklinde meydana gelir. Meme büyümesi için uzman hekime başvuru yapan kişilerde genelde yalancı jinekomasti görülme durumu yaygındır.

Jinekomasti Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Ortaya çıkan meme büyümesi rahatsızlığı görüntü kalitesini de düşürmesinden dolayı tedavi edilmesi gereken estetik bir sorundur. Tedavi edilmediği durumlar meydana gelirse meme büyümesi muhtemel olarak devam ederek ilerleme sürecine girecektir.

Jinekomasti Ameliyatı Fiyatları 2023

Tedavi yapılacak olan hastalar için önemli olan jinekomasti fiyatları nedir sorusudur. Tedaviyi kabul eden ve tedavi edilmesi gereken kişi araştırmalarını yaparken jinekomasti fiyatları hakkında bilgi sahibi olmak ister ve en uygun maliyetli olanı tercih eder. Jinekomasti fiyatları için etkili olan faktörler arasında hastane ve uzman seçimidir.

Uzman hekimin ne kadar deneyimli olduğu ve hastanenin durumu jinekomasti fiyatları için etkili olan kriterler arasındadır. Jinekomasti ameliyatı fiyatları 2023 hakkında bilgi almak için bizlere ulaşabilirsiniz.